• Piłka nożna
  Sport dla każdego
 • Basen
  Dla wielbicieli wody
 • Siłownia
  Rozwój kultury fizycznej
 • Sala gimnastyczna
  Trening zimą

Menu główne

 • Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportu

Strona główna

                             

           

                      XVIII Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

 

 

 29 września 2018 r.  na obiekcie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbył się, organizowany po raz jedenasty, „Charytatywny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Wodzisławskiego ”.

     

Organizatorami Turnieju był Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim wraz z Samorządem Uczniowskim i Radą Rodziców. Honorowy patronat nad turniejem objął Starosta Wodzisławski – Ireneusz Serwotka.

     

     W poprzednich edycjach turnieju drużyny biorące udział w rozgrywkach jak i sponsorzy wpłacali dobrowolne składki na leczenie i rehabilitację naszych uczniów: Krzysztofa  (uległ ciężkiemu wypadkowi, porusza się na wózku inwalidzkim), Mirka (choruje na mukowiscydozę - wyniszczającą organizm chorobę genetyczną), Wiktorii (choruje na nieuleczalną chorobę jaką jest stwardnienie rozsiane).  Zbieraliśmy również pieniądze na pomoc finansową dla Oddziału Pediatrycznego naszego powiatowego szpitala.  W sumie przez dziesięć edycji turnieju zebraliśmy ponad 30 000 złotych.

     

W tym roku  pomagaliśmy  Kacprowi Sanecznikowi,  uczniowi klasy maturalnej Technikum NR 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w ZST, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi.  Zebrane środki finansowe przeznaczone będą na bieżące leczenie i rehabilitację naszego maturzysty oraz na zakup wózka inwalidzkiego aktywnego. 

     

    W turnieju wzięło udział  8 amatorskich drużyn z terenu powiatu wodzisławskiego i województwa śląskiego: „Samorządowcy”, „Prawnicy”, „Gosław Jedłownik”, „Skrzydlaty Wodzisław”, „Wicher Wilchwy” , „Stodoła”, „Husaria”,  oraz „Nauczyciele ZST i przyjaciele”. W rywalizacji nie wziął udziału zespół „Lubar”,  który również dokonał wpłaty na leczenie  i rehabilitację Kacpra.
Uroczystego otwarcia Turnieju dokonał Ireneusz Serwotka – Starosta Wodzisławski , który w obecności Kacpra i jego rodziców, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych – Czesława Pieczki, nauczycieli, uczniów, zawodników i zaproszonych gości podziękował organizatorom za zorganizowanie turnieju, a drużynom biorącym udział życzył wygranej. Głos zabrał również Kacper : ”Pragnę serdecznie podziękować Panu Grzegorzowi Kamińskiemu i  Panu  Andrzejowi Sobikowi za zorganizowanie Turnieju, a także Szanownej Dyrekcji, całemu Gronu Pedagogicznemu, Radzie Rodziców, koleżankom i kolegom oraz wszystkim zebranym. Dzięki Państwa zaangażowaniu  realizuję wszystkie postawione sobie cele, z powodzeniem pokonuję przeciwności losu. Nie jestem w stanie wyrazić swojej wdzięczności inaczej jak prostym, płynącym prosto z serca słowem - dziękuję.”

     

Następnie Grzegorz Kamiński przekazał Kacprowi upominki przekazane przez darczyńców:
1.Bilet na lot widokowy samolotem po powiecie wodzisławskim,

2.Płytę legendarnego zespołu „DŻEM” wraz z autografami członków i dedykacją

3.Kompleksową rehabilitację ufundowaną przez NOVUM-MED REHABILITACJA  
    LECZNICZA I POURAZOWA W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM,

4. Konsultację i rehabilitację ufundowaną przez  SPECJALISTYCZNE CENTRUM FIZJOTERAPII DR ANDRZEJ MYŚLIWIEC RYBNIK-NIEDOBCZYCE

Ponadto uczniowie klasy IVa wraz z wychowawcą p. Katarzyną Mandrelą podarowali Kacprowi, który jest uczniem tej klasy, pamiątkowe zdjęcie z życzeniami  szybkiego powrotu do zdrowia.
 Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  ZST podziękowali Panu Staroście Ireneuszowi Serwotce za pomoc w zorganizowaniu Turnieju , ofiarowali  książkę o patronie szkoły – rtm. Witoldzie Pileckim.

Do rozgrywek piłkarskich przystąpiono w dwóch grupach, liczących po cztery drużyny:
Grupa I:  STODOŁA,
                GOSŁAW JEDŁOWNIK,
                SAMORZĄDOWCY,
                NAUCZYCIELE ZST I PRZYJACIELE.

Grupa II: HUSARIA,
                 SKRZYDLATY WODZISŁAW,
                 WICHER WILCHWY,
                 PRAWNICY.

Drużyny, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach, zagrały o trzecie miejsce, natomiast zwycięzcy grup o pierwsze miejsce. Oto wyniki:
Mecz o III miejsce: NAUCZYCIELE ZST I PRZYJACIELE – WICHER WILCHWY     (   5:2  )

Mecz o I miejsce: PRAWNICY - GOSŁAW JEDŁOWNIK  (  3:3  ), w rzutach karnych lepsi byli PRAWNICY

OSTATECZNE WYNIKI:
I MIEJSCE – PRAWNICY
II MIEJSCE - GOSŁAW JEDŁOWNIK 
III MIEJSCE - NAUCZYCIELE ZST I PRZYJACIELE

KRÓL STRZELCÓW : Zenon Kozielski (Gosław Jedłownik)

 Na zakończenie, Dyrektor ZST – Czesław Pieczka wraz z Kacprem , wręczyli puchary i  nagrody rzeczowe  wszystkim uczestnikom Turnieju.
Ponadto Grzegorz Kamiński podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji ww. Turnieju:
•     Ireneuszowi Serwotce – Staroście Wodzisławskiemu,

•     Czesławowi Pieczce – Dyrektorowi Zespołu Szkół Technicznych,

•    Józefowi Szymańcowi – Naczelnikowi Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego,

•    Sędziom – Januszowi Kuczok i  Tomaszowi Stolarskiemu,

•    Kierownikowi Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu - Czesławowi Rychlikowi  wraz z pracownikami,

•    Służbom medycznym: Rafałowi Kryst, Radkowi Magierze ( uczniom ZST),

•    Wychowawcy Katarzynie Mandreli i  klasie IVa , która tak bardzo się zaangażowała w organizację  turnieju,

•    Andrzejowi Sobikowi – wicedyrektorowi ZST, który od wielu lat pomaga przy organizacji turnieju,

•    Bożenie Polkowskiej - bibliotekarce ZST oraz Dorocie Kwiatkowskiej, Dorocie Węgrzyn – pracownikom ZST,

•    Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców.

     

Dzięki wpłatom drużyn i przeprowadzonej przez Samorząd Uczniowski zbiórce, Kacper otrzyma ponad 4600 złotych z przeznaczeniem na zakup wózka aktywnego oraz na leczenie i rehabilitację.

SPONSORZY, FUNDATORZY i DARCZYŃCY XI CHARYTATYWNEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR STAROSTY WODZISŁAWSKIEGO  :

•    STAROSTWO POWIATOWE

•    CATERING  „GABI”

•    PIEKARNIA KOZIELSKI
         
•    GOSŁAW  SPORT CENTER

•    JACEK BOREK – pilot licencjonowany

•    Zespół „DŻEM”

•    PUB „Z INNEJ BECZKI”

•    NOVUM-MED REHABILITACJA LECZNICZA I POURAZOWA W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

•    SPECJALISTYCZNE CENTRUM FIZJOTERAPII DR ANDRZEJ MYŚLIWIEC RYBNIK-NIEDOBCZYCE

•    DRUŻYNY BIORĄCE UDZIAŁ W TURNIEJU

•    NAUCZYCIELE, PRACOWNICY OBSŁUGI I UCZNIOWIE ZST

Pomysłodawcą i współorganizatorem Turnieju od jedenastu lat jest Grzegorz Kamiński – nauczyciel historii w ZST, radny powiatu wodzisławskiego oraz  Andrzej Sobik – nauczyciel j. niemieckiego, wicedyrektor ZST.

     

     

     

     

     

     

     

 

 

 

 

XVI Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych!

7 czerwca odbyła się jedna z największych imprez sportowo-rekreacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami na Śląsku. Organizatorzy szacują, że podobnie jak w latach ubiegłych weźmie w niej udział kilkaset osób.Informacja do wynajmujących boisko w PMOS: wynajmujący który nie ma podpisanej umowy z Zespołem Szkół Technicznych zobowiązany jest do zapłaty tylko gotówką.

 

Jubileusz X-lecia Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu

Funkcjonujący od 10 lat Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportu to inwestycja, która powstała dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób: władz sejmiku województwa śląskiego, powiatu, samorządowców oraz kadry kierowniczej Zespołu Szkół Technicznych. Obiekt imponuje rozmachem oraz zasięgiem swej działalności. Jego zaplecze służy młodzieży i osobom dorosłym, pasjonatom sportu z Wodzisławia i okolic. Jest to wiodący ośrodek sportowy w powiecie, który stał się wzorem i inspiracją dla kolejnych tego rodzaju przedsięwzięć.
 

                                      Zapraszamy do galerii


          

2 października 2017 r.  Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sporu obchodził swój jubileusz. Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim Czesław Pieczka. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością zaproszeni goście: senator RP p. Adam Gawęda, władze powiatowe i miejskie, samorządowcy, osoby ze środowiska sportowego i lokalnego.

          

Jubileusz rozpoczęły: zaśpiewany przez uczennicę ZST Wirginię Chlebowską „Hymn państwowy” oraz recytacja „Ody do sportu”, wykonana przez Filipa Giemzę. Następnie głos zabrali również gospodarze uroczystości oraz Senator RP Adam Gawęda.

          

Celem uroczystości było promowanie obiektu, zwrócenie uwagi na jego rolę i znaczenie wśród młodzieży, stąd istotnym elementem jubileuszu  było podsumowanie zawodów w różnych dyscyplinach sportowych: piłce nożnej oraz  lekkoatletyce. Młodzi  sportowcy otrzymali z rąk senatora, władz powiatu oraz dyrekcji ZST puchary, medale oraz dyplomy.
Zdj z wręczenia medali
Obchody 10-lecia  ośrodka sportu zostały połączone z uroczystym otwarciem  parku Street Workout (siłowni zewnętrznej). Jest to pierwszy tego rodzaju obiekt w szkołach gimnazjalnych naszego powiatu.

          

Ważnym punktem uroczystości było również otwarcie sali gimnastycznej oraz sauny.  Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka oraz Senator RP Adam Gawęda wraz z dyrektorem Czesławem Pieczką i wykonawcami remontu, absolwentami ZST:  Krzysztofem Kuczą i Grzegorzem Pawłowskim  oficjalnie przecięli wstęgi.

          

Emocjonującym dopełnieniem uroczystości były różnego rodzaju pokazy. Zaproszeni goście byli pod wrażeniem występu grupy Street Workout Rydułtowy, która wykorzystała nowoczesne wyposażenie siłowni do zaprezentowania swoich umiejętności w kalistenice. Zachwyciły ich również dzieci, które wraz ze swoja trenerką Sandrą Pniak, absolwentką ZST przygotowały pokaz judo.

          

Jubileusz był okazją do podziękowania wszystkim sympatykom obiektu sportowego  za owocną współpracę i wsparcie.

 

                      

                                                                       Zapraszamy do galerii
 
 

 

X Charytatywny Turniej Piłki Nożnej

W sobotę 30 września 8 amatorskich drużyn z terenu powiatu wodzisławskiego zagrało w jubileuszowym dziesiątym „Charytatywnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Wodzisławskiego”. W tym roku celem było wsparcie rydułtowskiego oddziału pediatrii.
    Turniej był połączony z jubileuszem 10-lecia Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu. W rozgrywkach udział wzięły następujące drużyny: Straż, Policja, Nauczyciele ZST i przyjaciele, Radoszowy, Gosław Jedłownik, Wicher Wilchwy, Husaria, MD DOM Domy z drewna. Podium należało do Nauczycieli ZST i Przyjaciół – trzecie miejsce, Husarii – zdobywcy drugiego miejsca i Wichru Wilchwy – zwycięzcy. Królem strzelców został Sebastian Pierchała, który dla drużyny Nauczycieli ZST i przyjaciół zdobył aż 7 bramek! Puchary i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wręczył  Starosta Wodzisławski Ireneusza Serwotka. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie: Magdalena Figura, Izabela Kowalska-Cichos, Karolina Konsek oraz sędzia główny Czesław Rychlik.
    Drużynom na szczytny cel udało się zebrać 2100zł. Podczas turnieju odbyła się też licytacja atrakcyjnych fantów: lotu samolotem nad powiatem wodzisławskim, koszulki zespołu DŻEM, płyt zespołu DŻEM, amerykańskich słodyczy, szalika BORUSSI DORTMUND, piłki z autografami meczu Samorządowcy-Lekarze. W ramach licytacji udało się zebrać 1030zł.
    Punktem kulminacyjnym turnieju był mecz charytatywny drużyn Samorządowcy – Lekarze, który zakończył się zwycięstwem drużyny Samorządowców 6:2.
    Wydarzenie obfitowało także w wiele innych atrakcji. Dla najmłodszych kibiców przygotowano: darmowy dmuchaniec, malowanie twarzy, stylizacje fryzur, konkurs plastyczny, bańki mydlane, atrakcyjne gry i zabawy. W ramach wsparcia oddziału pediatrii kupić można było domowe wypieki uczniów szkół powiatu wodzisławskiego. Do akcji charytatywnej włączyły się także straż pożarna i policja, które przybliżyły najmłodszym tajniki swojej pracy. Pojawił się także gość specjalny imprezy – Sznupek, który jest maskotką śląskiej policji. Impreza połączona była z dniem krwiodawstwa oraz z konsultacjami w zakresie pediatrii, chirurgii ogólnej, ortopedii i interny prowadzonym przez lekarzy Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim. Oprawę meczu uświetnił swoimi występami zespół taneczny Tornado z MOK w Pszowie.
    Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., Zespół Szkół Technicznych, Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz Fundacja Razem dla Zdrowia dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji imprezy. 

W dniach 26 września 2017 oraz 28 września 2017 odbyły się eliminacje do Finału Mistrzostw o Puchar Starosty Powiatu Wodzisławskiego w piłce nożnej chłopców w związku z obchodami 10-lecia Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu.
Rozgrywki odbyły się w dwóch grupach, w każdej grupie po 5 zespołów.
Grupa I.
1. I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich,
2. PCKZiU w Wodzisławiu Śląskim,
3. ZSP Pszów,
4. ZSP nr 2 Rydułtowy,
5. ZS w Gogołowej,
Grupa II
1. ZSP Wodzisław Śląski,
2. ZST Wodzisław Śląski,
3. ZSE Wodzisław Śląski,
4. LO im. Noblistów Śląskich w Rydułtowach,
5. ZSZ Radlin,

Rywalizacja w grupach okazała się bardzo zacięta. Do półfinałów awansowały następujące zespoły, które zagrają w następujących zestawieniach:
I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich - LO im. Noblistów Śląskich w Rydułtowach,
ZSP nr 2 Rydułtowy - ZST Wodzisław Śląski,

Półfinały oraz finały odbyły się 02.10.2017r. na Młodzieżowym Powiatowym Ośrodku Sportu w Wodzisławiu Śląskim.
W pierwszym półfinale reprezentacja LO im. Noblistów Śląskich w Rydułtowach pokonała po serii rzutów karnych 4:3 drużynę I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich. Mecz w regulaminowym czasie zakończył się remisem 3:3.
W drugim półfinale Zespół Szkół Technicznych pokonał drużynę z ZSP nr 2 Rydułtowy 9:0.
 
W meczu o 3 miejsce drużyna I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich pokonała ZSP nr 2 Rydułtowy 6:0.
W finale zawodów reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych okazała się lepsza od zespołu z LO im. Noblistów Śląskich w Rydułtowach, wygrywając 2:1.
Zespół Szkół Technicznych będzie reprezentował Powiat w rozgrywkach rejonowych.
 
Skład drużyny ZST Wodzisław Śląski:
1. Adamczyk Patryk
2. Białas Jakub
3. Goły Patryk
4. Kaczorowski Kamil
5. Markiewicz Emanuel
6. Oślizło Bartosz
7. Polnik Kamil
8. Polnik Damian
9. Rybarz Kamil
10. Szewczyk Kamil
Opiekun: Błażej Sitko

 

XV Jubileuszowa Olimpiada Osób Niepełnosprawncyh

8 czerwca 2017r. odbła się kolejna, jubileuszowa edycja największej cyklicznej imprezy sportowo-rekreacyjnej dla osób niepełnosprawnych w powiecie, jak i całym subregionie zachodnim.

 

  


Charytatywny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Wodzisławskiego

W dniu 25 kwietnia 2016r.. odbył się organizowany po raz ósmy „Charytatywny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Wodzisławskiego ”, na obiekcie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, ul.Pszowska 92. Organizatorami Turnieju byli: Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl ., Samorząd Uczniowski – opiekun Andrzej Sobik, Rada Rodziców przy ZST. 
To już ósma edycja  ww.Turnieju. Drużyny biorące udział w  w dotychczasowych rozgrywkach wpłacały dobrowolne składki na rzecz uczniów  Zespołu Szkół Technicznych – Krzysztofa Kosidra   ( uległ ciężkiemu wypadkowi, porusza się na wózku inwalidzkim ) i Mirosława Rosaka , (choruje na mukowiscydozę  wyniszczająca organizm choroba genetyczna, która objawia się niewydolnością oddechową . Mirek dwa lata temu przeszedł bardzo kosztowną operację przeszczepu płuc w wiedeńskiej klinice). Do tej pory zebraliśmy dla naszych uczniów ok. 18000 złotych. Zebrane środki finansowe w tej edycji turnieju będą przeznaczone na bieżące leczenie i rehabilitację Mirka. Oprócz wpłat zespołów biorących udział w turnieju piłki , Samorząd Uczniowski w tym tygodniu przeprowadzi zbiórkę pieniędzy wśród uczniów i nauczycieli  ZST. Ponadto uczeń naszej szkoły Remigiusz Wierzgoń ,popularny „REZI”, znany wszystkim youtuber postanowił również przyłączyć się do akcji i przeznaczył 1500 złotych na dalsze leczenie i rehabilitację Mirka.
Ostateczna kwota pieniędzy jaka zostanie przeznaczona Mirkowi , będzie znana po zakończeniu zbiórki w naszej szkole. W ww. Turnieju wzięło udział 9 amatorskich drużyn z terenu powiatu wodzisławskiego : „Prawnicy”, „Radoszowy”, „Gosław Jedłownik”, „Beer Wodzisław”,”Wicher Wilchwy” , „Stodoła”, „Jorgusie”, „Strażacy” oraz
„Nauczyciele ZST i przyjaciele”)
 W zawodach w sumie wzięło udział 90 zawodników. W otwarciu Turnieju wzięli udział znamienici goście:
•    Tadeusz Skatuła – starosta powiatu wodzisławskiego – fundator pucharów i upominków.
•    Czesław Pieczka – dyrektor ZST,
•    Czesław Rychlik -  kierownik Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka

Sportu, wicedyrektor ZST,
•    oraz Krystyna Rosak wraz z Mirkiem Rosakiem – głównym bohaterem Turnieju.
Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwali sędziowie:
•    Czesław Rychlik – sędzia główny,
•    Grzegorz Płowaś,
•    Marcin Knopek
Opiekę medyczną zapewniła firma FIREMED p. Mateusza Kaczmarka (ratownicy –  Wirginia Walecka i Dawid Lach).
Otwarcia Turnieju dokonał Grzegorz Kamiński – pomysłodawca Turnieju wspólnie  ze starostą wodzisławskim Tadeuszem Skatułą.
Następnie zbrał głos bohater sobotniego Turnieju Mirek Rosak, który osobiście podziękował  organizatorm i zawodnikom  drużyn. Mirek wręczył list z podziękowaniami: dyrektorowi ZST- Czesławowi Pieczce, pomysłodawcy Turnieju – Grzegorzowi Kamińskiemu i kapitanom dziewięciu drużyn. Po emocjonujących meczach grupowych, najlepsze drużyny walczyły w finale o  miejsca na podium.
Najlepszymi drużynami okazały się:
( mecz finałowy o I miejsce : JORGUSIE : WICHER WILCHWY 1: 0 )
(mecz o III miejsce : RADOSZOWY:PRAWNICY 2:2 ,  w karnych 3:1 dla Prawników
•    3 miejsce – „ PRAWNICY„
•    2 miejsce – „WICHER WILCHWY”
•    1 miejsce – „JORGUSIE”
Królem strzelców został zawodnik  – MATEUSZ HOSZEK z zespołu „WICHER WILCHWY”
Na zakończenie turnieju puchary i upominki wręczył osobiście Mirek Rosak wraz z mamą , pomysłodawcą Turnieju  - Grzegorzem Kamińskim i sędzią głównym sobotnich zawodów – Czesławem Rychlikiem .
Organizatorzy Turnieju nie zapomnieli o Mirku, który  między innymi otrzymał  w prezencie bilet na lot samolotem po powiecie wodzisławskim, a mama naszego sobotniego bohatera zaproszenie do salonu fryzjerskiego „VENA”. Warto zaznaczyć , że Mirek Rosak grał razem w drużynie   „Nauczyciele ZST i przyjaciele” we wszystkich meczach grupowych.
Puchary, upominki i nagrody zostały ufundowane przez:
•    STAROSTWO POWIATOWE
•    PIWIARNIA „WARKA” (Ireneusz Serwotka)
•    SALON FRYZJERSKI „VENA” (Helena Konieczny)
•    Piotr Cichecki – pilot licencjonowany (absolwent ZST)            
Catering  zapewnili Piwiarnia „WARKA” z oś.XXX –lecia  oraz cukiernia  Wiesława Piechaczka. Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji  i sprawnego przebiegu Turnieju.

Grzegorz Kamiński
Pomysłodawca i współorganizator Turnieju
Radny Powiatu Wodzisławskiego
Nauczyciel ZST